Aircraft Details - VH-ZUN
Aircraft Information
| Registration: | VH-ZUN |
|---|---|
| Manufacturer: | BELL HELICOPTER CO |
| Model: | 47G-5A |
| Serial Number: | 25150 |
| Aircraft Type: | Rotorcraft |
| MTOW: | 1293 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | TEXTRON LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | VO-435-B1A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1973 |
| Country of Manufacture: | United States of America |
Registration Holder
Operator
WAKEFIELD, Brenton Edmund John
PO Box PO Box 564 P.O. Box 564TWO WELLS
SA 5501
Australia Commenced: Jul 23, 2013
Additional Details
| Date First Registered: | Oct 10, 2001 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Rotorcraft |
| Propeller Manufacturer: | AIRCRAFT NOT FITTED WITH PROPELLER |
| Propeller Model: | NOT APPLICABLE |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | B47G |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 8 of 8 total changes
2026 4 changes
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to WAKEFIELD REFRIGERATED PTY LTD
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 3 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Oct 30, 2025
Registry change
2013 1 changes
Aircraft Registration Added
Jul 23, 2013
Registered to WAKEFIELD REFRIGERATED PTY LTD
Registration Holder: WAKEFIELD REFRIGERATED PTY LTD
Model: 47G-5A
Serial: 25150
Operator:
WAKEFIELD, Brenton Edmund John
Manufacturer: BELL HELICOPTER COModel: 47G-5A
Serial: 25150