Aircraft Details - VH-ZUB
Aircraft Information
| Registration: | VH-ZUB |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VAN'S RV-6A |
| Serial Number: | W237 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 726 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-320-D2A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1999 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Nov 17, 1999 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | SENSENICH PROPELLERS |
| Propeller Model: | 70CM6S9-0-78 |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV6 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 12 of 12 total changes
2026 6 changes
Legacy Registry Change
May 26, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to ORMSBY, Mathew Kevin
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2022 2 changes
Owner/Operator Changed
Jul 14, 2022
Owner changed to ORMSBY, Mathew Kevin
Registration Holder: ORMSBY, Mathew Kevin
Owner/Operator Changed
May 16, 2022
Owner changed to CZERWINSKI, James Francis
Registration Holder: CZERWINSKI, James Francis
2010 1 changes
Owner/Operator Changed
Sep 1, 2010
Owner changed to CLEGGETT, Kym Jon
Registration Holder: CLEGGETT, Kym Jon
2002 1 changes
Owner/Operator Changed
Jun 25, 2002
Owner changed to DR RUDOLF DUNCAN ANDERSON
Registration Holder: DR RUDOLF DUNCAN ANDERSON