Aircraft Details - VH-ZMM
Aircraft Information
| Registration: | VH-ZMM |
|---|---|
| Manufacturer: | PIPER AIRCRAFT CORP |
| Model: | PA-46-350P |
| Serial Number: | 4636416 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 1950 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | TEXTRON LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | TIO-540-AE2A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2007 |
| Country of Manufacture: | United States of America |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Aug 29, 2007 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | HARTZELL PROPELLERS |
| Propeller Model: | HC-I3YR-1E/7890K |
| Type Certificate: | A25SO |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | PA46 |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 12 of 12 total changes
2026 2 changes
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2023 2 changes
Owner/Operator Changed
Jul 6, 2023
Owner changed to EMERALD COACHES PTY LTD
Registration Holder: EMERALD COACHES PTY LTD
Owner/Operator Changed
Jun 19, 2023
Owner changed to MCG ARCHITECTS PTY LTD
2017 1 changes
Owner/Operator Changed
May 18, 2017
Owner changed to WESTPAC BANKING CORPORATION
2016 1 changes
Owner/Operator Changed
Apr 12, 2016
Owner changed to DAWES SCI PTY LTD
Registration Holder: DAWES SCI PTY LTD
2014 1 changes
Owner/Operator Changed
Mar 7, 2014
Owner changed to ETP MASS SPECTROMETRY PTY LTD
Registration Holder: ETP MASS SPECTROMETRY PTY LTD
2007 1 changes
Aircraft Registration Added
Aug 29, 2007
Registered to JUST COUNTRY AUSTRALIA PTY LTD
Registration Holder: JUST COUNTRY AUSTRALIA PTY LTD
Model: PA-46-350P
Serial: 4636416
Operator:
JUST COUNTRY AUSTRALIA PTY LTD
Manufacturer: PIPER AIRCRAFT CORPModel: PA-46-350P
Serial: 4636416
2006 1 changes
Aircraft Deregistered
Jun 16, 2006
Deregistered: 47.130(2)(a) - Cancelled - Registration Holder Request
Reason: 47.130(2)(a) - Cancelled - Registration Holder Request
2004 1 changes
Aircraft Registration Added
Jun 7, 2004
Registered to RP 22 PTY LTD
Previous Aircraft Assignments 1 previous assignment(s)
The registration mark VH-ZMM was previously assigned to different aircraft:
Deregistered Aircraft
Jun 16, 2006
Status: Deregistered
Reason: 47.130(2)(a) - Cancelled - Registration Holder Request
Reason: 47.130(2)(a) - Cancelled - Registration Holder Request
Previous Owner: RP 29 PTY LTD