Aircraft Details - VH-ZDM
Aircraft Information
| Registration: | VH-ZDM |
|---|---|
| Manufacturer: | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Model: | 525A |
| Serial Number: | 525A0321 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 5670.9 kg |
| Engine Count: | 2 |
| Engine Manufacturer: | WILLIAMS INTERNATIONAL |
|---|---|
| Engine Type: | Turbofan |
| Engine Model: | FJ44-3A-24 |
| Fuel Type: | Kerosene |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2006 |
| Country of Manufacture: | United States of America |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Jul 11, 2023 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | AIRCRAFT NOT FITTED WITH PROPELLER |
| Propeller Model: | NOT APPLICABLE |
| Type Certificate: | A1WI |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | C25A |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 12 of 12 total changes
2026 2 changes
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2023 2 changes
Aircraft Registration Added
Jul 11, 2023
Registered to AIR GOLD COAST HOLDINGS PTY LTD
Registration Holder: AIR GOLD COAST HOLDINGS PTY LTD
Model: 525A
Serial: 525A0321
Operator:
AIR GOLD COAST PTY. LTD.
Manufacturer: CESSNA AIRCRAFT COMPANYModel: 525A
Serial: 525A0321
Aircraft Deregistered
Feb 20, 2023
Deregistered: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request - Exported to - United States of America
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request - Exported to - United States of America
2015 1 changes
Aircraft Registration Added
Jun 12, 2015
Registered to NAUTILUS AVIATION PTY LTD
Registration Holder: NAUTILUS AVIATION PTY LTD
Model: AS 350 B3
Serial: 7970
Operator:
NAUTILUS AVIATION HELI PTY LTD
Manufacturer: AIRBUS HELICOPTERSModel: AS 350 B3
Serial: 7970
2014 3 changes
Aircraft Deregistered
Sep 4, 2014
Deregistered: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request
Owner/Operator Changed
Aug 21, 2014
Owner changed to PACIFIC DEVELOPMENT CONTRACTORS LIMITED
Owner/Operator Changed
Apr 28, 2014
Owner changed to PACIFIC CROWN HELICOPTERS PTY. LTD.
Registration Holder: PACIFIC CROWN HELICOPTERS PTY. LTD.
2011 1 changes
Owner/Operator Changed
Aug 17, 2011
Owner changed to NATIONAL AUSTRALIA BANK LIMITED
2010 1 changes
Aircraft Registration Added
Oct 15, 2010
Registered to HELIPRODUCTS INDUSTRIES LTD
Registration Holder: HELIPRODUCTS INDUSTRIES LTD
Model: AS.350B2
Serial: 2055
Operator:
BRIGHT HELICOPTERS PTY LTD
Manufacturer: AEROSPATIALE INDUSTRIESModel: AS.350B2
Serial: 2055
Previous Aircraft Assignments 2 previous assignment(s)
The registration mark VH-ZDM was previously assigned to different aircraft:
Deregistered Aircraft
Feb 20, 2023
Status: Deregistered
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request - Exported to - United States of America
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request - Exported to - United States of America
Previous Owner: NAUTILUS AVIATION PTY LTD
Previous Operator: NAUTILUS AVIATION HELI PTY LTD
Previous Operator: NAUTILUS AVIATION HELI PTY LTD
Deregistered Aircraft
Sep 4, 2014
Status: Deregistered
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request
Previous Owner: PACIFIC DEVELOPMENT CONTRACTORS LIMITED
Previous Operator: TICKELL, Mark Donald
Previous Operator: TICKELL, Mark Donald