Aircraft Details - VH-YUM
Aircraft Information
| Registration: | VH-YUM |
|---|---|
| Manufacturer: | NANCHANG AIRCRAFT MANUFACTURING |
| Model: | CJ-6A |
| Serial Number: | 1332042 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 1400 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | ZHOUZHOU ENGINES |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | HOUSAI J2A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1966 |
| Country of Manufacture: | People's Republic of China |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Jul 17, 1998 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | BOADING PROPELLERS |
| Propeller Model: | J9-G1 |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | CJ6 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 9 of 9 total changes
2026 6 changes
Legacy Registry Change
May 26, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to BENTON, Mark Patrick
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2017 1 changes
Owner/Operator Changed
Apr 13, 2017
Owner changed to BENTON, Mark Patrick
Registration Holder: BENTON, Mark Patrick