Aircraft Details - VH-XKV
Aircraft Information
| Registration: | VH-XKV |
|---|---|
| Manufacturer: | PIPER AIRCRAFT, INC. |
| Model: | PA-28-181 |
| Serial Number: | 2881486 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 968 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | IO-360-B4A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2021 |
| Country of Manufacture: | United States of America |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Oct 14, 2021 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | SENSENICH PROPELLERS |
| Propeller Model: | 76EM8S14-0-62 |
| Type Certificate: | 2A13 |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | P28A |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 9 of 9 total changes
2026 5 changes
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to SCHOFIELDS FLYING CLUB LTD
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2024 1 changes
Owner/Operator Changed
Jan 23, 2024
Owner changed to SCHOFIELDS FLYING CLUB LTD
Registration Holder: SCHOFIELDS FLYING CLUB LTD
2021 1 changes
Aircraft Registration Added
Oct 14, 2021
Registered to CAMPBELL AVIATION PTY LTD
Registration Holder: CAMPBELL AVIATION PTY LTD
Model: PA-28-181
Serial: 2881486
Operator:
CAMPBELL AVIATION PTY LTD
Manufacturer: PIPER AIRCRAFT, INC.Model: PA-28-181
Serial: 2881486