Aircraft Details - VH-XGS
Aircraft Information
| Registration: | VH-XGS |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VAN'S RV-6A |
| Serial Number: | N166 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 726 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | AVCO LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-320-D1A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1992 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Oct 9, 1990 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | PACESETTER |
| Propeller Model: | 200 |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV6 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 13 of 13 total changes
2026 6 changes
Legacy Registry Change
May 26, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to GOLDSMITH, Michael
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2023 1 changes
Owner/Operator Changed
May 1, 2023
Owner changed to GOLDSMITH, Michael
Registration Holder: GOLDSMITH, Michael
2022 1 changes
Owner/Operator Changed
Feb 14, 2022
Owner changed to BREARLEY, Daniel James
Registration Holder: BREARLEY, Daniel James
2019 1 changes
Owner/Operator Changed
Jul 17, 2019
Owner changed to KATH, Henry Seigfreid
Registration Holder: KATH, Henry Seigfreid
2018 1 changes
Owner/Operator Changed
Jul 12, 2018
Owner changed to MANTEUFFEL, David Peter
Registration Holder: MANTEUFFEL, David Peter
2014 1 changes
Owner/Operator Changed
Mar 21, 2014
Owner changed to CRAMER, Donald Ross
Registration Holder: CRAMER, Donald Ross