Aircraft Details - VH-X9A
Aircraft Information
| Registration: | VH-X9A |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VANS RV-9A |
| Serial Number: | 90994 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 794 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | IO-320 |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2024 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | May 2, 2024 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | SENSENICH PROPELLERS |
| Propeller Model: | 70CM759-0 |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV9 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 8 of 8 total changes
2026 5 changes
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to NASH, Kevin Clifford
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2024 1 changes
Aircraft Registration Added
May 2, 2024
Registered to NASH, Kevin Clifford
Registration Holder: NASH, Kevin Clifford
Model: VANS RV-9A
Serial: 90994
Operator:
NASH, Kevin Clifford
Manufacturer: AMATEUR BUILT AIRCRAFTModel: VANS RV-9A
Serial: 90994