Aircraft Details - VH-VWM
Aircraft Information
| Registration: | VH-VWM |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VAN'S RV7A |
| Serial Number: | 72614 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 816 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | AERO SPORT POWER LTD |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-360-A2A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2013 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Mar 25, 2014 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | HARTZELL PROPELLER INC. |
| Propeller Model: | C2YR-1BFP/F74972 |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV7 |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 8 of 8 total changes
2026 2 changes
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2024 1 changes
Owner/Operator Changed
Sep 26, 2024
Owner changed to KIAMA FARM PTY LTD
Registration Holder: KIAMA FARM PTY LTD
2021 1 changes
Owner/Operator Changed
May 24, 2021
Owner changed to BELLAG PTY LTD
2016 1 changes
Owner/Operator Changed
Sep 29, 2016
Owner changed to GOUWS, Johannes Stefanus
Registration Holder: GOUWS, Johannes Stefanus
2014 1 changes
Aircraft Registration Added
Mar 25, 2014
Registered to AVSERVE INC.
Registration Holder: AVSERVE INC.
Model: VAN'S RV7A
Serial: 72614
Operator:
AVSERVE INC.
Manufacturer: AMATEUR BUILT AIRCRAFTModel: VAN'S RV7A
Serial: 72614