Aircraft Details - VH-VPR
Aircraft Information
| Registration: | VH-VPR |
|---|---|
| Manufacturer: | NANCHANG AIRCRAFT MANUFACTURING |
| Model: | CJ-6A |
| Serial Number: | 5132009 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 1400 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | HUOSAI ENGINES |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | HS-6A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1991 |
| Country of Manufacture: | People's Republic of China |
Registration Holder
MADDOCKS, Nicholas William
14 North Station RdNORTH BOOVAL
QLD 4304
Australia Commenced: Feb 23, 2016
Operator
MADDOCKS, Nicholas William
14 North Station RdNORTH BOOVAL
QLD 4304
Australia Commenced: Feb 23, 2016
Additional Details
| Date First Registered: | Nov 18, 2008 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | BOADING PROPELLERS |
| Propeller Model: | J9-61 |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | CJ6 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 8 of 8 total changes
2026 4 changes
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to MADDOCKS, Nicholas William
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2016 1 changes
Owner/Operator Changed
Feb 23, 2016
Owner changed to MADDOCKS, Nicholas William
Registration Holder: MADDOCKS, Nicholas William
2008 1 changes
Aircraft Registration Added
Nov 18, 2008
Registered to NORMAN, Mark Allan
Registration Holder: NORMAN, Mark Allan
Model: CJ-6A
Serial: 5132009
Operator:
NORMAN, Mark Allan
Manufacturer: NANCHANG AIRCRAFT MANUFACTURINGModel: CJ-6A
Serial: 5132009