Aircraft Details - VH-T5K
Aircraft Information
| Registration: | VH-T5K |
|---|---|
| Manufacturer: | COSTRUZIONI AERONAUTICHE TECNAM S.P.A. |
| Model: | P2012 Traveller |
| Serial Number: | 067 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 3680 kg |
| Engine Count: | 2 |
| Engine Manufacturer: | LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | TEO-540-C1A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2024 |
| Country of Manufacture: | Italy |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Jul 30, 2024 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | MT-PROPELLER ENTWICKLUNG GMBH |
| Propeller Model: | MTV-14-B-C-F/CF195-30t |
| Type Certificate: | EASA.A.637 |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | P212 |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 6 of 6 total changes
2026 2 changes
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2024 2 changes
Owner/Operator Changed
Sep 18, 2024
Owner changed to ZK1 NOMINEES PTY LTD
Aircraft Registration Added
Jul 30, 2024
Registered to COSTRUZIONI AERONAUTICHE TECNAM S.p.A.
Registration Holder: COSTRUZIONI AERONAUTICHE TECNAM S.p.A.
Model: P2012 Traveller
Serial: 067
Operator:
CALING, Stuart Robin
Manufacturer: COSTRUZIONI AERONAUTICHE TECNAM S.P.A.Model: P2012 Traveller
Serial: 067