Aircraft Details - VH-T5A
Aircraft Information
| Registration: | VH-T5A |
|---|---|
| Manufacturer: | COSTRUZIONI AERONAUTICHE TECNAM S.P.A. |
| Model: | P2012 TRAVELLER |
| Serial Number: | 065 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 3680 kg |
| Engine Count: | 2 |
| Engine Manufacturer: | LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | TEO-540-C1A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2024 |
| Country of Manufacture: | Italy |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | May 22, 2024 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | MT-PROPELLER ENTWICKLUNG GMBH |
| Propeller Model: | MTV-14-B-C-F/CF195-30t |
| Type Certificate: | EASA.A.637 |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | P212 |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 8 of 8 total changes
2026 4 changes
Legacy Registry Change
May 26, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2024 2 changes
Owner/Operator Changed
Jul 29, 2024
Owner changed to ZK1 NOMINEES PTY LTD
Aircraft Registration Added
May 22, 2024
Registered to COSTRUZIONI AERONAUTICHE TECNAM S.p.A.
Registration Holder: COSTRUZIONI AERONAUTICHE TECNAM S.p.A.
Model: P2012 Traveller
Serial: 065
Operator:
CALING, Stuart Robin
Manufacturer: COSTRUZIONI AERONAUTICHE TECNAM S.P.A.Model: P2012 Traveller
Serial: 065