Aircraft Details - VH-SOU
Aircraft Information
| Registration: | VH-SOU |
|---|---|
| Manufacturer: | ROCKWELL INTERNATIONAL |
| Model: | 690A |
| Serial Number: | 11279 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 4840 kg |
| Engine Count: | 2 |
| Engine Manufacturer: | GARRETT TURBINE ENGINE CO |
|---|---|
| Engine Type: | Turboprop |
| Engine Model: | TPE331-10T-512K |
| Fuel Type: | Kerosene |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1975 |
| Country of Manufacture: | United States of America |
Registration Holder
SOUTHERN AIRLINES PTY LTD
28 Northern AveMOORABBIN AIRPORT
VIC 3194
Australia Commenced: Dec 9, 2022
Operator
SOUTHERN AIRLINES PTY LTD
28 Northern AveMOORABBIN AIRPORT
VIC 3194
Australia Commenced: Dec 9, 2022
Additional Details
| Date First Registered: | Dec 9, 2022 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | HARTZELL PROPELLERS |
| Propeller Model: | HC-B3TN-5FL |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | AC90 |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 9 of 9 total changes
2026 2 changes
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2022 2 changes
Aircraft Registration Added
Dec 9, 2022
Registered to SOUTHERN AIRLINES PTY LTD
Registration Holder: SOUTHERN AIRLINES PTY LTD
Model: 690A
Serial: 11279
Operator:
SOUTHERN AIRLINES PTY LTD
Manufacturer: ROCKWELL INTERNATIONALModel: 690A
Serial: 11279
Aircraft Deregistered
Jul 15, 2022
Deregistered: 47.132(1)(b) - Cancelled - No longer to be used as an aircraft
Reason: 47.132(1)(b) - Cancelled - No longer to be used as an aircraft
2014 1 changes
Owner/Operator Changed
Jan 20, 2014
Owner changed to TOGILI PTY LTD
2009 1 changes
Administrative Update
Jul 27, 2009
Administrative update (no ownership change)
2001 1 changes
Owner/Operator Changed
Aug 17, 2001
Owner changed to MR DOUGLAS KEITH THORNTON
Registration Holder: MR DOUGLAS KEITH THORNTON
Previous Aircraft Assignments 1 previous assignment(s)
The registration mark VH-SOU was previously assigned to different aircraft:
Deregistered Aircraft
Jul 15, 2022
Status: Deregistered
Reason: 47.132(1)(b) - Cancelled - No longer to be used as an aircraft
Reason: 47.132(1)(b) - Cancelled - No longer to be used as an aircraft
Previous Owner: TOGILI PTY LTD
Previous Operator: AUSTRALIAN AIR SERVICES PTY LTD
Previous Operator: AUSTRALIAN AIR SERVICES PTY LTD