Aircraft Details - VH-RRK
Aircraft Information
| Registration: | VH-RRK |
|---|---|
| Manufacturer: | PIPER AIRCRAFT CORP |
| Model: | PA-28-180 |
| Serial Number: | 28-5670 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 1088 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | TEXTRON LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-360-A4A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1970 |
| Country of Manufacture: | United States of America |
Registration Holder
Operator
WARNERVALE AIR PTY LTD
The Aerodrome25 Jack Grant Ave
WARNERVALE
NSW 2259
Australia Commenced: Apr 19, 2023
Additional Details
| Date First Registered: | Oct 26, 1971 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | SENSENICH PROPELLERS |
| Propeller Model: | 76EM8S5-0-60 |
| Type Certificate: | 2A13 |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | P28A |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 12 of 12 total changes
2026 6 changes
Legacy Registry Change
May 26, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to JOVANOVSKI, John
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2023 1 changes
Owner/Operator Changed
Apr 19, 2023
Owner changed to JOVANOVSKI, John
2021 1 changes
Owner/Operator Changed
Jul 6, 2021
Owner changed to DENVER, Ian Daniel
Registration Holder: DENVER, Ian Daniel
2015 1 changes
Owner/Operator Changed
Aug 20, 2015
Owner changed to MCEWAN, Keith Peter
Registration Holder: MCEWAN, Keith Peter
2003 1 changes
Owner/Operator Changed
Aug 14, 2003
Owner changed to ECKFORD HOLDINGS PTY. LTD.
Registration Holder: ECKFORD HOLDINGS PTY. LTD.