Aircraft Details - VH-RRC
Aircraft Information
| Registration: | VH-RRC |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VAN'S RV-6A |
| Serial Number: | V273 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 748 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | TEXTRON LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-320-D1A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1999 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Jun 23, 1999 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | SENSENICH PROPELLERS |
| Propeller Model: | 70CM7S9-0-78 |
| Type Certificate: | ABAA-92 |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV6 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 8 of 8 total changes
2026 5 changes
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to COLLINS, Simon Lee
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2012 1 changes
Owner/Operator Changed
Feb 3, 2012
Owner changed to COLLINS, Simon Lee
Registration Holder: COLLINS, Simon Lee