Aircraft Details - VH-RJC
Aircraft Information
| Registration: | VH-RJC |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VAN'S AIRCRAFT RV9A |
| Serial Number: | 91961 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 795 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | YIO-320-D1A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2015 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Jul 23, 2015 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | HARTZELL PROPELLERS |
| Propeller Model: | HC-C2YL-1BF/ F7663-4 |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV9 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 13 of 13 total changes
2026 6 changes
Legacy Registry Change
May 26, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to MIEGEL, Reginald John
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2015 1 changes
Aircraft Registration Added
Jul 23, 2015
Registered to MIEGEL, Reginald John
Registration Holder: MIEGEL, Reginald John
Model: VAN'S AIRCRAFT RV9A
Serial: 91961
Operator:
MIEGEL, Reginald John
Manufacturer: AMATEUR BUILT AIRCRAFTModel: VAN'S AIRCRAFT RV9A
Serial: 91961
2014 1 changes
Aircraft Deregistered
Nov 14, 2014
Deregistered: 47.131(4) - Cancelled - Failure of owner to apply to become registration holder
Reason: 47.131(4) - Cancelled - Failure of owner to apply to become registration holder
2004 1 changes
Owner/Operator Changed
Feb 16, 2004
Owner changed to MR SYLVESTER BERNARD QUIGLEY
Registration Holder: MR SYLVESTER BERNARD QUIGLEY
2003 1 changes
Owner/Operator Changed
Feb 12, 2003
Owner changed to TICKNER CIVIL PTY LTD
Registration Holder: TICKNER CIVIL PTY LTD
2002 1 changes
Owner/Operator Changed
Aug 2, 2002
Owner changed to GILBERT INVESTMENTS (QLD) PTY LTD
Registration Holder: GILBERT INVESTMENTS (QLD) PTY LTD
Previous Aircraft Assignments 1 previous assignment(s)
The registration mark VH-RJC was previously assigned to different aircraft:
Deregistered Aircraft
Nov 14, 2014
Status: Deregistered
Reason: 47.131(4) - Cancelled - Failure of owner to apply to become registration holder
Reason: 47.131(4) - Cancelled - Failure of owner to apply to become registration holder
Previous Owner: QUIGLEY, The Estate of Sylvester Bernard