Aircraft Details - VH-QQI
Aircraft Information
| Registration: | VH-QQI |
|---|---|
| Manufacturer: | DE HAVILLAND CANADA |
| Model: | DHC-8-102 |
| Serial Number: | 117 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 15650 kg |
| Engine Count: | 2 |
| Engine Manufacturer: | PRATT & WHITNEY CANADA |
|---|---|
| Engine Type: | Turboprop |
| Engine Model: | PWA120A |
| Fuel Type: | Kerosene |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1988 |
| Country of Manufacture: | Canada |
Registration Holder
AVMAX AIRCRAFT LEASING INC
2055 Pegasus Rd NECALGARY
ALBERTA T2E 8C3
Canada Commenced: Nov 13, 2024
Operator
SKYTRANS AUSTRALIA PTY LTD
PO Box 3 4870/Airport Administration Centre Mick Borzi DrAEROGLEN
QLD 4870
Australia Commenced: Nov 13, 2024
Additional Details
| Date First Registered: | Jul 13, 2010 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | HAMILTON STANDARD |
| Propeller Model: | 14SF-7 |
| Type Certificate: | A-142 |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | DH8A |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 9 of 9 total changes
2026 3 changes
Legacy Registry Change
May 18, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2024 1 changes
Owner/Operator Changed
Nov 13, 2024
Owner changed to AVMAX AIRCRAFT LEASING INC
2010 2 changes
Aircraft Registration Added
Jul 13, 2010
Registered to WELLS FARGO TRUST COMPANY, NATIONAL ASSOCIATION
Registration Holder: WELLS FARGO TRUST COMPANY, NATIONAL ASSOCIATION
Model: DHC-8-102
Serial: 117
Operator:
SKYTRANS PTY LTD
Manufacturer: DE HAVILLAND CANADAModel: DHC-8-102
Serial: 117
Aircraft Deregistered
Apr 22, 2010
Deregistered: 47.130(2)(a) - Cancelled - Registration Holder Request
Reason: 47.130(2)(a) - Cancelled - Registration Holder Request
2008 1 changes
Aircraft Registration Added
May 9, 2008
Registered to SKYTRANS PTY LTD
Registration Holder: SKYTRANS PTY LTD
Model: DHC-8-102
Serial: 067
Operator:
SKYTRANS PTY LTD
Manufacturer: DE HAVILLAND CANADAModel: DHC-8-102
Serial: 067
Previous Aircraft Assignments 1 previous assignment(s)
The registration mark VH-QQI was previously assigned to different aircraft:
Deregistered Aircraft
Apr 22, 2010
Status: Deregistered
Reason: 47.130(2)(a) - Cancelled - Registration Holder Request
Reason: 47.130(2)(a) - Cancelled - Registration Holder Request
Previous Owner: SKYTRANS PTY LTD