Aircraft Details - VH-QQC
Aircraft Information
| Registration: | VH-QQC |
|---|---|
| Manufacturer: | BOEING OF CANADA LTD. DE HAVILLAND DIVISION |
| Model: | DHC-8-102 |
| Serial Number: | 263 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 15649 kg |
| Engine Count: | 2 |
| Engine Manufacturer: | PRATT & WHITNEY CANADA |
|---|---|
| Engine Type: | Turboprop |
| Engine Model: | PW120A |
| Fuel Type: | Kerosene |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1991 |
| Country of Manufacture: | Canada |
Registration Holder
BANK OF UTAH
50 South 200 EastSuite 110
Salt Lake City
UTAH 84111
United States of America Commenced: Jul 14, 2021
Operator
SKYTRANS AUSTRALIA PTY LTD
PO Box 3 4870/Airport Administration Centre Mick Borzi DrAEROGLEN
QLD 4870
Australia Commenced: Jul 14, 2021
Additional Details
| Date First Registered: | Jul 14, 2021 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | HAMILTON STANDARD |
| Propeller Model: | 14SF-7 |
| Type Certificate: | A-142 |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | DH8A |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 11 of 11 total changes
2026 3 changes
Legacy Registry Change
May 18, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2021 1 changes
Aircraft Registration Added
Jul 14, 2021
Registered to BANK OF UTAH
Registration Holder: BANK OF UTAH
Model: DHC-8-102
Serial: 263
Operator:
SKYTRANS PTY LTD
Manufacturer: BOEING OF CANADA LTD. DE HAVILLAND DIVISIONModel: DHC-8-102
Serial: 263
2017 1 changes
Aircraft Deregistered
Oct 16, 2017
Deregistered: 47.132(1)(b) - Cancelled - No longer to be used as an aircraft
Reason: 47.132(1)(b) - Cancelled - No longer to be used as an aircraft
2015 2 changes
Administrative Update
Aug 3, 2015
Administrative update (no ownership change)
Administrative Update
Mar 10, 2015
Administrative update (no ownership change)
2014 1 changes
Owner/Operator Changed
Jan 31, 2014
Owner changed to AIRCRAFT SOLUTIONS LUX XVII S.A.R.L.
Previous Aircraft Assignments 1 previous assignment(s)
The registration mark VH-QQC was previously assigned to different aircraft:
Deregistered Aircraft
Oct 16, 2017
Status: Deregistered
Reason: 47.132(1)(b) - Cancelled - No longer to be used as an aircraft
Reason: 47.132(1)(b) - Cancelled - No longer to be used as an aircraft
Previous Owner: AIRCRAFT SOLUTIONS LUX XVII S.A.R.L.
Previous Operator: SKYTRANS PTY LTD
Previous Operator: SKYTRANS PTY LTD
Related Aircraft
Same Manufacturer
View All BOEING OF CANADA LTD. DE HAVILLAND DIVISION Aircraft