Aircraft Details - VH-PTO
Aircraft Information
| Registration: | VH-PTO |
|---|---|
| Manufacturer: | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Model: | 340A |
| Serial Number: | 340A0483 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 2717 kg |
| Engine Count: | 2 |
| Engine Manufacturer: | TELEDYNE-CONTINENTAL MOTORS |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | TSIO-520 |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1978 |
| Country of Manufacture: | United States of America |
Registration Holder
SOVEREIGN HEALTH CARE AUST (HOLDINGS)P/L
2967GPO BoxDARWIN
NT 0800
Australia Commenced: Jun 21, 2006
Operator
SOVEREIGN HEALTH CARE AUST (HOLDINGS)P/L
2967GPO BoxDARWIN
NT 0800
Australia Commenced: Jun 21, 2006
Additional Details
| Date First Registered: | Jan 24, 1979 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | MT PROPELLERS |
| Propeller Model: | MTV-14-D-C-F/CF188-30g |
| Type Certificate: | 3A25 |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | C340 |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 8 of 8 total changes
2026 4 changes
Legacy Registry Change
May 26, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2006 2 changes
Owner/Operator Changed
Jun 21, 2006
Owner changed to SOVEREIGN HEALTH CARE AUST (HOLDINGS)P/L
Registration Holder: SOVEREIGN HEALTH CARE AUST (HOLDINGS)P/L
Owner/Operator Changed
Jun 21, 2006
Owner changed to SOVEREIGN HEALTH CARE AUST (HOLDINGS)P/L
Registration Holder: SOVEREIGN HEALTH CARE AUST (HOLDINGS)P/L