Aircraft Details - VH-PNQ
Aircraft Information
| Registration: | VH-PNQ |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VANS RV-6A |
| Serial Number: | 25326 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 750 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-360-A1A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1998 |
| Country of Manufacture: | Malaysia |
Registration Holder
RUSSELL, John Beauchamp
B-23A-2 Hampshire Park6 Persiaran Hampshire
Kuala Lumpur
50450
Malaysia Commenced: Jun 10, 2022
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Jun 10, 2022 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | HARTZELL PROPELLERS |
| Propeller Model: | HC-C2YR-1BF |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV6 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 12 of 12 total changes
2026 4 changes
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to RUSSELL, John Beauchamp
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 3 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
Administrative Update
May 14, 2025
Administrative update (no ownership change)
2022 2 changes
Aircraft Registration Added
Jun 10, 2022
Registered to RUSSELL, John Beauchamp
Registration Holder: RUSSELL, John Beauchamp
Model: VANS RV-6A
Serial: 25326
Operator:
RETSOF PTY. LTD.
Manufacturer: AMATEUR BUILT AIRCRAFTModel: VANS RV-6A
Serial: 25326
Aircraft Deregistered
Mar 18, 2022
Deregistered: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request - Exported to - Germany
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request - Exported to - Germany
2017 1 changes
Owner/Operator Changed
Nov 22, 2017
Owner changed to THOMAS, Troy Michael
Registration Holder: THOMAS, Troy Michael
2016 1 changes
Owner/Operator Changed
Jun 6, 2016
Owner changed to GREMMER, Bernd
Registration Holder: GREMMER, Bernd
Previous Aircraft Assignments 1 previous assignment(s)
The registration mark VH-PNQ was previously assigned to different aircraft:
Deregistered Aircraft
Mar 18, 2022
Status: Deregistered
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request - Exported to - Germany
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request - Exported to - Germany
Previous Owner: THOMAS, Troy Michael