Aircraft Details - VH-PJH
Aircraft Information
| Registration: | VH-PJH |
|---|---|
| Manufacturer: | NANCHANG AIRCRAFT MANUFACTURING |
| Model: | CJ-6A |
| Serial Number: | 1232046 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 3080 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | ZHOUZHOU ENGINES |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | HOUSAI J2A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1965 |
| Country of Manufacture: | People's Republic of China |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | May 5, 2000 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | BOADING PROPELLERS |
| Propeller Model: | J9-G1 |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | CJ6 |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 8 of 8 total changes
2026 4 changes
Legacy Registry Change
May 26, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2016 1 changes
Owner/Operator Changed
Feb 17, 2016
Owner changed to ADELAIDE WARBIRDS PTY LTD
Registration Holder: ADELAIDE WARBIRDS PTY LTD
2000 1 changes
Aircraft Registration Added
May 5, 2000
Registered to MR PHILLIP JOHN WAYNE HANSEN
Registration Holder: MR PHILLIP JOHN WAYNE HANSEN
Manufacturer: NANCHANG
Model: CJ-6A
Serial: 1232046
Manufacturer: NANCHANG
Model: CJ-6A
Serial: 1232046