Aircraft Details - VH-PHR
Aircraft Information
| Registration: | VH-PHR |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VANS RV-7A |
| Serial Number: | 72439 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 800 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | TEXTRON LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | IO-360-A1A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2008 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Nov 13, 2008 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | SENSENICH PROPELLERS |
| Propeller Model: | 70CM6S9-0(79) |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV7 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 10 of 10 total changes
2026 4 changes
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to MURPHY, Gary Bernard
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2021 1 changes
Owner/Operator Changed
Sep 8, 2021
Owner changed to MURPHY, Gary Bernard
Registration Holder: MURPHY, Gary Bernard
2008 1 changes
Aircraft Registration Added
Nov 13, 2008
Registered to HARKNESS, Peter Robert
Registration Holder: HARKNESS, Peter Robert
Model: VANS RV-7A
Serial: 72439
Operator:
HARKNESS, Peter Robert
Manufacturer: AMATEUR BUILT AIRCRAFTModel: VANS RV-7A
Serial: 72439
2000 2 changes
Owner/Operator Changed
Aug 18, 2000
Owner changed to MRS CHRISTINE GALLAGHER
Registration Holder: MRS CHRISTINE GALLAGHER
Previous Aircraft Assignments 1 previous assignment(s)
The registration mark VH-PHR was previously assigned to different aircraft: