Aircraft Details - VH-ORZ
Aircraft Information
| Registration: | VH-ORZ |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VAN'S AIRCRAFT RV9A |
| Serial Number: | 91662 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 794 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-320-E2D |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2024 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Jan 7, 2025 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | WHIRL WIND PROPELLERS CORPORATION |
| Propeller Model: | GA200L-716-2B-2BL |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV9A |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 10 of 10 total changes
2026 5 changes
Owner/Operator Changed
Apr 23, 2026
Owner changed from CORVINO, Giavanni Alfredo to CORVINO, Gianni Alfredo
Operator:
CORVINO, Gianni Alfredo
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to CORVINO, Giavanni Alfredo
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 3 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
Aircraft Registration Added
Jan 7, 2025
Registered to CORVINO, Giavanni Alfredo
Registration Holder: CORVINO, Giavanni Alfredo
Model: VAN'S AIRCRAFT RV9A
Serial: 91662
Operator:
CORVINO, Giavanni Alfredo
Manufacturer: AMATEUR BUILT AIRCRAFTModel: VAN'S AIRCRAFT RV9A
Serial: 91662
2015 1 changes
Aircraft Deregistered
Dec 9, 2015
Deregistered: 47.132(1)(a)(iii) - Cancelled - Stolen or destroyed
Reason: 47.132(1)(a)(iii) - Cancelled - Stolen or destroyed
2006 1 changes
Aircraft Registration Added
Aug 9, 2006
Registered to ALBY INVESTMENTS PTY LTD
Registration Holder: ALBY INVESTMENTS PTY LTD
Model: SPITFIRE MK 26
Serial: 048
Operator:
ALBY INVESTMENTS PTY LTD
Manufacturer: AMATEUR BUILTModel: SPITFIRE MK 26
Serial: 048
Previous Aircraft Assignments 1 previous assignment(s)
The registration mark VH-ORZ was previously assigned to different aircraft:
Deregistered Aircraft
Dec 9, 2015
Status: Deregistered
Reason: 47.132(1)(a)(iii) - Cancelled - Stolen or destroyed
Reason: 47.132(1)(a)(iii) - Cancelled - Stolen or destroyed
Previous Owner: ALBY INVESTMENTS PTY LTD