Aircraft Details - VH-NOF
Aircraft Information
| Registration: | VH-NOF |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VAN'S RV-6A |
| Serial Number: | 60030 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 726 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | TEXTRON LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-360-A1A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2000 |
| Country of Manufacture: | United States of America |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Aug 11, 2011 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | HARTZELL PROPELLERS |
| Propeller Model: | HC-C2YR-1BF |
| Type Certificate: | ABAA-92 |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV6 |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 7 of 7 total changes
2026 2 changes
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2014 1 changes
Owner/Operator Changed
Nov 21, 2014
Owner changed to JENSLOW PTY. LTD.
Registration Holder: JENSLOW PTY. LTD.
2011 1 changes
Aircraft Registration Added
Aug 11, 2011
Registered to THOMSON AVIATION PTY LTD
Registration Holder: THOMSON AVIATION PTY LTD
Model: VAN'S RV-6A
Serial: 60030
Operator:
THOMSON AVIATION PTY LTD
Manufacturer: AMATEUR BUILT AIRCRAFTModel: VAN'S RV-6A
Serial: 60030
2000 1 changes
Aircraft Registration Added
Apr 27, 2000
Registered to ANSETT WORLDWIDE AVIATION SERVICES P/L
Registration Holder: ANSETT WORLDWIDE AVIATION SERVICES P/L
Manufacturer: BOEING
Model: 757-23A
Serial: 24566
Manufacturer: BOEING
Model: 757-23A
Serial: 24566