Aircraft Details - VH-NNM
Aircraft Information
| Registration: | VH-NNM |
|---|---|
| Manufacturer: | NANCHANG AIRCRAFT MANUFACTURING |
| Model: | CJ-6A |
| Serial Number: | 1432030 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 1400 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | ZHOUZHOU ENGINES |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | HOUSAI 6A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1980 |
| Country of Manufacture: | People's Republic of China |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Feb 26, 2004 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | BOADING PROPELLERS |
| Propeller Model: | J9-G1 |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | CJ6 |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 11 of 11 total changes
2026 4 changes
Legacy Registry Change
May 26, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2014 1 changes
Owner/Operator Changed
Sep 2, 2014
Owner changed to FEILONG TRAINING SCHOOL PTY LTD
2006 2 changes
Owner/Operator Changed
May 10, 2006
Owner changed to WARBIRDS DOWNUNDER HOLDINGS PTY LTD
Registration Holder: WARBIRDS DOWNUNDER HOLDINGS PTY LTD
Operator:
WARBIRD ADVENTURES DOWNUNDER PTY LTD
Owner/Operator Changed
May 10, 2006
Owner changed to WARBIRDS DOWNUNDER HOLDINGS PTY LTD
Registration Holder: WARBIRDS DOWNUNDER HOLDINGS PTY LTD
Operator:
WARBIRD ADVENTURES DOWNUNDER PTY LTD
2004 2 changes
Owner/Operator Changed
Oct 14, 2004
Owner changed to EMALEC PTY. LIMITED
Registration Holder: EMALEC PTY. LIMITED
Aircraft Registration Added
Feb 26, 2004
Registered to EMALEC PTY. LIMITED