Aircraft Details - VH-NMG
Aircraft Information
| Registration: | VH-NMG |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VAN'S RV-7A |
| Serial Number: | 73232 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 800 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | TEXTRON LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-360-A1A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2009 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Jul 27, 2009 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | HARTZELL PROPELLERS |
| Propeller Model: | HC-C2YR-IBF/F7497 |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV7 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 12 of 12 total changes
2026 4 changes
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to GERAGHTY, Oliver
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2020 1 changes
Owner/Operator Changed
Oct 14, 2020
Owner changed to GERAGHTY, Oliver
Registration Holder: GERAGHTY, Oliver
2012 1 changes
Owner/Operator Changed
Sep 3, 2012
Owner changed to MOXHAM, Paul William
Registration Holder: MOXHAM, Paul William
2009 1 changes
Aircraft Registration Added
Jul 27, 2009
Registered to GROOT, Edward Hermanus Maria
Registration Holder: GROOT, Edward Hermanus Maria
Model: VAN'S RV-7A
Serial: 73232
Operator:
GROOT, Edward Hermanus Maria
Manufacturer: AMATEUR BUILT AIRCRAFTModel: VAN'S RV-7A
Serial: 73232
2005 3 changes
Administrative Update
Sep 30, 2005
Administrative update (no ownership change)
Registration Holder: No Change
Previous Aircraft Assignments 2 previous assignment(s)
The registration mark VH-NMG was previously assigned to different aircraft:
Previous Aircraft
Sep 30, 2005
Current Registration: VH-MMG
Previous Owner: ANDREW MIEDECKE MOTORS PTY LTD