Aircraft Details - VH-LMK
Aircraft Information
| Registration: | VH-LMK |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VAN'S RV-6A |
| Serial Number: | 25689 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 750 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-320-D2A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2012 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | May 9, 2012 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | SENSENICH PROPELLERS |
| Propeller Model: | 70CM6S9-0(79) |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV6 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 10 of 10 total changes
2026 4 changes
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to WHITE, Kevin Donald
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2015 1 changes
Owner/Operator Changed
Nov 19, 2015
Owner changed to WHITE, Kevin Donald
Registration Holder: WHITE, Kevin Donald
2012 2 changes
Aircraft Registration Added
May 9, 2012
Registered to GINN, William John
Registration Holder: GINN, William John
Model: VAN'S RV-6A
Serial: 25689
Operator:
GINN, William John
Manufacturer: AMATEUR BUILT AIRCRAFTModel: VAN'S RV-6A
Serial: 25689
Aircraft Deregistered
Jan 24, 2012
Deregistered: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request
2001 1 changes
Aircraft Registration Added
Sep 21, 2001
Registered to MR LEX BRANDON SALLAWAY
Previous Aircraft Assignments 1 previous assignment(s)
The registration mark VH-LMK was previously assigned to different aircraft:
Deregistered Aircraft
Jan 24, 2012
Status: Deregistered
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request
Previous Owner: SALLAWAY, Lex Brandon