Aircraft Details - VH-KEP
Aircraft Information
| Registration: | VH-KEP |
|---|---|
| Manufacturer: | PIPER AIRCRAFT CORP |
| Model: | PA-28-180 |
| Serial Number: | 28-7305562 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 1088 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | TEXTRON LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-360-A4A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1973 |
| Country of Manufacture: | United States of America |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Nov 7, 1973 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | SENSENICH PROPELLERS |
| Propeller Model: | 76EM8S5-0-60 |
| Type Certificate: | 2A13 |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | P28A |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 13 of 13 total changes
2026 4 changes
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to DEHN, Carolyn Susan
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 3 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
Owner/Operator Changed
May 21, 2025
Owner changed to DEHN, Carolyn Susan
Registration Holder: DEHN, Carolyn Susan
2023 1 changes
Owner/Operator Changed
Mar 19, 2023
Owner changed to SMITH, Robert Edward
Registration Holder: SMITH, Robert Edward
2020 1 changes
Owner/Operator Changed
Oct 26, 2020
Owner changed to LAW, Bryan James
Registration Holder: LAW, Bryan James
2018 1 changes
Owner/Operator Changed
Oct 30, 2018
Owner changed to INTERNATIONAL AVIATION ALLIANCE PTY LTD
2010 1 changes
Owner/Operator Changed
Sep 1, 2010
Owner changed to CHARBAY PTY LTD
2004 1 changes
Owner/Operator Changed
Oct 1, 2004
Owner changed to F.J COOPER & SONS PTY LTD
Registration Holder: F.J COOPER & SONS PTY LTD
2003 1 changes
Owner/Operator Changed
Jul 25, 2003
Owner changed to MR GAVIN SCHILLER
Registration Holder: MR GAVIN SCHILLER