Aircraft Details - VH-KAX
Aircraft Information
| Registration: | VH-KAX |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VAN'S RV-7A |
| Serial Number: | 72066 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 800 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | TEXTRON LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-360-A1A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2007 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Sep 4, 2007 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | HARTZELL PROPELLERS |
| Propeller Model: | HC-C2YK-1BF |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV7 |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 9 of 9 total changes
2026 4 changes
Legacy Registry Change
May 26, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2018 1 changes
Owner/Operator Changed
Feb 23, 2018
Owner changed to AIRWISE AVIATION PTY LTD
Registration Holder: AIRWISE AVIATION PTY LTD
2007 1 changes
Aircraft Registration Added
Sep 4, 2007
Registered to AHAMER, Karl Helmut
Registration Holder: AHAMER, Karl Helmut
Model: VAN'S RV-7A
Serial: 72066
Operator:
AHAMER, Karl Helmut
Manufacturer: AMATEUR BUILT AIRCRAFTModel: VAN'S RV-7A
Serial: 72066
2005 1 changes
Aircraft Deregistered
Oct 24, 2005
Deregistered: 13L - Dereg Exported - Deregistered - Exported
Reason: 13L - Dereg Exported - Deregistered - Exported
Previous Aircraft Assignments 1 previous assignment(s)
The registration mark VH-KAX was previously assigned to different aircraft:
Deregistered Aircraft
Oct 24, 2005
Status: Deregistered
Reason: 13L - Dereg Exported - Deregistered - Exported
Reason: 13L - Dereg Exported - Deregistered - Exported
Previous Owner: UNIDENTIFIED, Person