Aircraft Details - VH-IYG
Aircraft Information
| Registration: | VH-IYG |
|---|---|
| Manufacturer: | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Model: | 525A |
| Serial Number: | 525A0236 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 5560 kg |
| Engine Count: | 2 |
| Engine Manufacturer: | WILLIAMS INTERNATIONAL |
|---|---|
| Engine Type: | Turbofan |
| Engine Model: | FJ44-2C |
| Fuel Type: | Kerosene |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2005 |
| Country of Manufacture: | United States of America |
Registration Holder
THOMAS FOODS INTERNATIONAL PTY LIMITED
PO Box 498MURRAY BRIDGE
SA 5253
Australia Commenced: Apr 20, 2012
Operator
THOMAS FOODS INTERNATIONAL PTY LIMITED
PO Box 498MURRAY BRIDGE
SA 5253
Australia Commenced: Apr 20, 2012
Additional Details
| Date First Registered: | Apr 20, 2012 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | AIRCRAFT NOT FITTED WITH PROPELLER |
| Propeller Model: | NOT APPLICABLE |
| Type Certificate: | A1WI |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | C25A |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 5 of 5 total changes
2026 2 changes
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2012 1 changes
Aircraft Registration Added
Apr 20, 2012
Registered to THOMAS FOODS INTERNATIONAL PTY LIMITED
Registration Holder: THOMAS FOODS INTERNATIONAL PTY LIMITED
Model: 525A
Serial: 525A0236
Operator:
THOMAS FOODS INTERNATIONAL PTY LIMITED
Manufacturer: CESSNA AIRCRAFT COMPANYModel: 525A
Serial: 525A0236