Aircraft Details - VH-FMC
Aircraft Information
| Registration: | VH-FMC |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VAN'S RV-9A |
| Serial Number: | 91412 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 787 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | TEXTRON LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | YIO-320-D1A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2012 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Jan 31, 2012 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | SENSENICH PROPELLERS |
| Propeller Model: | FIXED PITCH PROPELLER |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV9 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 11 of 11 total changes
2026 4 changes
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to RABIE, Stephen John
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 3 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
Owner/Operator Changed
May 22, 2025
Owner changed to RABIE, Stephen John
Registration Holder: RABIE, Stephen John
2023 1 changes
Owner/Operator Changed
Dec 28, 2023
Owner changed to COULTON, Robert John
Registration Holder: COULTON, Robert John
2019 1 changes
Owner/Operator Changed
Feb 9, 2019
Owner changed to MORRIS, Vicki Lorraine
Registration Holder: MORRIS, Vicki Lorraine
2012 1 changes
Aircraft Registration Added
Jan 31, 2012
Registered to VERMEULEN, Johannes Pieter
Registration Holder: VERMEULEN, Johannes Pieter
Model: VAN'S RV-9A
Serial: 91412
Operator:
VERMEULEN, Johannes Pieter
Manufacturer: AMATEUR BUILT AIRCRAFTModel: VAN'S RV-9A
Serial: 91412
2010 1 changes
Aircraft Deregistered
Aug 13, 2010
Deregistered: 47.130(2)(a) - Cancelled - Registration Holder Request
Reason: 47.130(2)(a) - Cancelled - Registration Holder Request
Previous Aircraft Assignments 1 previous assignment(s)
The registration mark VH-FMC was previously assigned to different aircraft:
Deregistered Aircraft
Aug 13, 2010
Status: Deregistered
Reason: 47.130(2)(a) - Cancelled - Registration Holder Request
Reason: 47.130(2)(a) - Cancelled - Registration Holder Request
Previous Owner: ROYAL FLYING DOCTOR SERVICE OF AUSTRALIA (CENTRAL OPERATIONS) INCORPORATED