Aircraft Details - VH-FCF
Aircraft Information
| Registration: | VH-FCF |
|---|---|
| Manufacturer: | NANCHANG AIRCRAFT MANUFACTURING |
| Model: | CJ-6A |
| Serial Number: | 4332020 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 1400 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | ZHOUZHOU ENGINES |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | HOUSAI J2A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1986 |
| Country of Manufacture: | People's Republic of China |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Jun 7, 2004 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | METALIC FIXED PITCH PROPELLER - MANUFACT. & MODEL NOT IDENTIFIED |
| Propeller Model: | FIXED PITCH PROPELLER (FP) |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | CJ6 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 16 of 16 total changes
2026 7 changes
Legacy Registry Change
May 26, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Owner/Operator Changed
May 18, 2026
Owner changed from RYAN, George Edward to CAMILLERI, Charles
Operator:
CAMILLERI, Charles
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to RYAN, George Edward
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2015 1 changes
Owner/Operator Changed
Jul 25, 2015
Owner changed to Ryan, George Edward
Registration Holder: Ryan, George Edward
2014 1 changes
Owner/Operator Changed
Sep 17, 2014
Owner changed to ALMANACK PTY LTD
2013 1 changes
Owner/Operator Changed
Oct 15, 2013
Owner changed to L & D LINCOLN PLANT HIRE PTY. LTD.
2010 1 changes
Administrative Update
Jan 28, 2010
Administrative update (no ownership change)
2008 1 changes
Owner/Operator Changed
Aug 15, 2008
Owner changed to SEQUOIA AVIATION PTY LIMITED
2004 2 changes
Owner/Operator Changed
Sep 30, 2004
Owner changed to WILDCROWD ENTERPRISES PTY LTD
Registration Holder: WILDCROWD ENTERPRISES PTY LTD