Aircraft Details - VH-EYA
Aircraft Information
| Registration: | VH-EYA |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VANS RV-7A |
| Serial Number: | 72927 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 815 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | AERO SPORT POWER |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-360-A1A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2013 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Jan 10, 2013 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | WHIRL WIND AVIATION, INC. |
| Propeller Model: | 200RV |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV7 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 14 of 14 total changes
2026 6 changes
Legacy Registry Change
May 26, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to DEHNERT, John
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2013 1 changes
Aircraft Registration Added
Jan 10, 2013
Registered to DEHNERT, John
Registration Holder: DEHNERT, John
Model: VANS RV-7A
Serial: 72927
Operator:
DEHNERT, John
Manufacturer: AMATEUR BUILT AIRCRAFTModel: VANS RV-7A
Serial: 72927
2007 3 changes
Administrative Update
Nov 27, 2007
Administrative update (no ownership change)
Registration Holder: No Change
Owner/Operator Changed
Nov 15, 2007
Owner changed to PLANCK, Graeme Charles
Registration Holder: PLANCK, Graeme Charles
2004 1 changes
Owner/Operator Changed
Mar 17, 2004
Owner changed to MR DAVID ROBERT MARSHALL
Registration Holder: MR DAVID ROBERT MARSHALL
2003 1 changes
Owner/Operator Changed
Mar 20, 2003
Owner changed to MR JACE ALAN HARRISON
Registration Holder: MR JACE ALAN HARRISON
Previous Aircraft Assignments 1 previous assignment(s)
The registration mark VH-EYA was previously assigned to different aircraft: