Aircraft Details - VH-EVF
Aircraft Information
| Registration: | VH-EVF |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VAN'S RV 9A |
| Serial Number: | 91729 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 794 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | AERO SPORT POWER |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | IO-320-D2A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2019 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Jun 4, 2019 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | SENSENICH PROPELLERS |
| Propeller Model: | 70CM7S9-0-79 |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV9 |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 13 of 13 total changes
2026 4 changes
Legacy Registry Change
May 26, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 3 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
Owner/Operator Changed
Dec 18, 2025
Owner changed from COLQUHOUN, Eric Quenton to KARLU GRAZING PTY. LTD.
Operator:
KARLU GRAZING PTY. LTD.
2019 1 changes
Aircraft Registration Added
Jun 4, 2019
Registered to COLQUHOUN, Eric Quenton
Registration Holder: COLQUHOUN, Eric Quenton
Model: VAN'S RV 9A
Serial: 91729
Operator:
COLQUHOUN, Eric Quenton
Manufacturer: AMATEUR BUILT AIRCRAFTModel: VAN'S RV 9A
Serial: 91729
2016 1 changes
Aircraft Deregistered
Oct 25, 2016
Deregistered: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request - Exported to - United States of America
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request - Exported to - United States of America
2011 1 changes
Owner/Operator Changed
Mar 23, 2011
Owner changed to SUNDOWN PASTORAL CO PTY LTD
Registration Holder: SUNDOWN PASTORAL CO PTY LTD
2009 1 changes
Owner/Operator Changed
Dec 2, 2009
Owner changed to CLEAR SKIES (VIC) PTY LTD
2008 1 changes
Aircraft Registration Added
Nov 21, 2008
Registered to AUSTRALIA AND NEW ZEALAND BANKING GROUP LIMITED
Registration Holder: AUSTRALIA AND NEW ZEALAND BANKING GROUP LIMITED
Model: HAWKER 900XP
Serial: HA-0044
Operator:
MARCPLAN CHARTER PTY. LTD.
Manufacturer: HAWKER BEECHCRAFT CORPORATIONModel: HAWKER 900XP
Serial: HA-0044
Previous Aircraft Assignments 2 previous assignment(s)
The registration mark VH-EVF was previously assigned to different aircraft:
Deregistered Aircraft
Oct 25, 2016
Status: Deregistered
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request - Exported to - United States of America
Reason: 11.130 - Cancelled - Registration Holder Request - Exported to - United States of America
Previous Owner: SUNDOWN PASTORAL CO PTY LTD