Aircraft Details - VH-CJA
Aircraft Information
| Registration: | VH-CJA |
|---|---|
| Manufacturer: | NANCHANG AIRCRAFT MANUFACTURING |
| Model: | CJ-6A |
| Serial Number: | 1032011 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 1400 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | ZHOUZHOU ENGINES |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | HOUSAI 6A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1964 |
| Country of Manufacture: | People's Republic of China |
Registration Holder
GAZMAN ENTERPRISES PTY LTD
Commenced: Nov 9, 2015Operator
GAZMAN ENTERPRISES PTY LTD
Commenced: Nov 9, 2015Additional Details
| Date First Registered: | Nov 26, 1996 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | BOADING PROPELLERS |
| Propeller Model: | J9-G1 |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | CJ6 |
| Last Import: | Oct 7, 2025 02:46 |
Registry Change History
Showing 4 of 4 total changes
2015 1 changes
Owner/Operator Changed
Nov 9, 2015
Owner changed to GAZMAN ENTERPRISES PTY LTD
2010 1 changes
Owner/Operator Changed
Dec 3, 2010
Owner changed to WESTPAC BANKING CORPORATION
2009 1 changes
Owner/Operator Changed
Oct 7, 2009
Owner changed to HOLBOURN, David Kenneth
Registration Holder: HOLBOURN, David Kenneth