Aircraft Details - VH-BHN
Aircraft Information
| Registration: | VH-BHN |
|---|---|
| Manufacturer: | PIPER AIRCRAFT CORP |
| Model: | PA-28-180 |
| Serial Number: | 28-2537 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 1088 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | TEXTRON LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-360-A3A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 1965 |
| Country of Manufacture: | United States of America |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Nov 25, 1965 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | SENSENICH PROPELLERS |
| Propeller Model: | M76EMMS-0-60 |
| Type Certificate: | 2A13 |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | P28A |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 11 of 11 total changes
2026 6 changes
Legacy Registry Change
May 26, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
May 25, 2026
Registry change
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to KEENAN, Samuel Michael
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2016 1 changes
Owner/Operator Changed
Nov 24, 2016
Owner changed to KEENAN, Samuel Michael
Registration Holder: KEENAN, Samuel Michael
2008 1 changes
Owner/Operator Changed
Dec 3, 2008
Owner changed to MCMONAGLE, William John
Registration Holder: MCMONAGLE, William John
2000 1 changes
Owner/Operator Changed
Feb 24, 2000
Owner changed to MRS LORRAINE ERICA LEWIS
Registration Holder: MRS LORRAINE ERICA LEWIS