Aircraft Details - VH-AWC
Aircraft Information
| Registration: | VH-AWC |
|---|---|
| Manufacturer: | AMATEUR BUILT AIRCRAFT |
| Model: | VANS RV-7A |
| Serial Number: | 72725 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 818 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | TEXTRON LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | IO-360-A1A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2007 |
| Country of Manufacture: | Australia |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Jun 27, 2007 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | HARTZELL PROPELLERS |
| Propeller Model: | HC-C2YK-1BF |
| Type Certificate: | |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | RV7 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 10 of 10 total changes
2026 4 changes
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to VEVERS, John Graeme
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 2 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
2019 1 changes
Owner/Operator Changed
Apr 6, 2019
Owner changed to VEVERS, John Graeme
Registration Holder: VEVERS, John Graeme
2013 1 changes
Owner/Operator Changed
Apr 8, 2013
Owner changed to MAYR, Gunther
Registration Holder: MAYR, Gunther
2007 1 changes
Aircraft Registration Added
Jun 27, 2007
Registered to CHAPPELOW, Alan
Registration Holder: CHAPPELOW, Alan
Model: VANS RV-7A
Serial: 72725
Operator:
CHAPPELOW, Alan
Manufacturer: AMATEUR BUILT AIRCRAFTModel: VANS RV-7A
Serial: 72725
2006 1 changes
Aircraft Deregistered
Jun 27, 2006
Deregistered: 202.225 (6) - Cancelled - in accordance with provision CASR 202.225(6)
Reason: 202.225 (6) - Cancelled - in accordance with provision CASR 202.225(6)
Previous Aircraft Assignments 1 previous assignment(s)
The registration mark VH-AWC was previously assigned to different aircraft:
Deregistered Aircraft
Jun 27, 2006
Status: Deregistered
Reason: 202.225 (6) - Cancelled - in accordance with provision CASR 202.225(6)
Reason: 202.225 (6) - Cancelled - in accordance with provision CASR 202.225(6)
Previous Owner: UNIDENTIFIED, Person