Aircraft Details - VH-A8K
Aircraft Information
| Registration: | VH-A8K |
|---|---|
| Manufacturer: | PILATUS AIRCRAFT LTD. |
| Model: | PC-12/47E |
| Serial Number: | 2090 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 4740 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | PRATT & WHITNEY CANADA, INC. |
|---|---|
| Engine Type: | Turboprop |
| Engine Model: | PT6E-67XP |
| Fuel Type: | Kerosene |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2021 |
| Country of Manufacture: | Switzerland |
Registration Holder
Operator
MABENA PTY LTD
Wagga Air CentreHangar 211 Walsh Drive
Forest Hill
NSW 2651
Australia Commenced: Sep 8, 2025
Additional Details
| Date First Registered: | Sep 8, 2025 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | HARTZELL PROPELLER INC. |
| Propeller Model: | HC-E5A-31A/NC10245B |
| Type Certificate: | EASA.A.089 |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | PC12 |
| Last Import: | Feb 4, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 8 of 8 total changes
2026 4 changes
Aircraft Registration Added
Feb 4, 2026
Aircraft registered to MINUTES MATTER AVIATION PTY LTD
Aircraft Deregistered
Jan 23, 2026
Aircraft deregistered
Reason:
Legacy Registry Change
Jan 5, 2026
Registry change
Legacy Registry Change
Jan 4, 2026
Registry change
2025 4 changes
Legacy Registry Change
Dec 29, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Dec 28, 2025
Registry change
Legacy Registry Change
Oct 22, 2025
Registry change
Aircraft Registration Added
Sep 8, 2025
Registered to MINUTES MATTER AVIATION PTY LTD
Registration Holder: MINUTES MATTER AVIATION PTY LTD
Model: PC-12/47E
Serial: 2090
Operator:
MABENA PTY LTD
Manufacturer: PILATUS AIRCRAFT LTD.Model: PC-12/47E
Serial: 2090