Aircraft Details - VH-83J
Aircraft Information
| Registration: | VH-83J |
|---|---|
| Manufacturer: | PIPER AIRCRAFT, INC. |
| Model: | PA-28-181 |
| Serial Number: | 2843884 |
| Aircraft Type: | Power Driven Aeroplane |
| MTOW: | 1156.6 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | TEXTRON LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | IO-360-B4A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2017 |
| Country of Manufacture: | United States of America |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | May 27, 2026 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Power Driven Aeroplane |
| Propeller Manufacturer: | SENSENICH PROPELLERS |
| Propeller Model: | 76EM8S14-0-62 |
| Type Certificate: | 2A13 |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | P28A |
| Last Import: | May 28, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 1 of 1 total changes
2026 1 changes
Aircraft Registration Added
May 28, 2026
Aircraft registered to SCHOFIELDS FLYING CLUB LTD