Aircraft Details - VH-22V
Aircraft Information
| Registration: | VH-22V |
|---|---|
| Manufacturer: | ROBINSON HELICOPTER CO |
| Model: | R22 BETA |
| Serial Number: | 3766 |
| Aircraft Type: | Rotorcraft |
| MTOW: | 622 kg |
| Engine Count: | 1 |
| Engine Manufacturer: | TEXTRON LYCOMING |
|---|---|
| Engine Type: | Piston |
| Engine Model: | O-360-J2A |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Registration Type: | Full Registration |
| Year of Manufacture: | 2004 |
| Country of Manufacture: | United States of America |
Registration Holder
Operator
Additional Details
| Date First Registered: | Mar 25, 2026 |
|---|---|
| Gear Type: | |
| Airframe: | Rotorcraft |
| Propeller Manufacturer: | AIRCRAFT NOT FITTED WITH PROPELLER |
| Propeller Model: | NOT APPLICABLE |
| Type Certificate: | H10WE |
|---|---|
| Registration Expiry: | |
| Suspension Status: | |
| ICAO Type Designator: | R22 |
| Last Import: | Mar 30, 2026 00:00 |
Registry Change History
Showing 1 of 1 total changes
2026 1 changes
Aircraft Registration Added
Mar 30, 2026
Aircraft registered to HELIFLITE PTY LTD